Jdi na obsah Jdi na menu
 


OBORY MAGIE

 

 


 

Myslíte si, že kouzelník si zkrátka jen vybere nějaká ta kouzla, která pak předvede a bude je ukazovat bez ladu a skladu nezávisle na sobě? Ano? Pak jste na pořádném omylu, protože moderní magie si všechna kouzla rozdělila pěkně do různých skupin. je tedy krajně nevhodné třeba sedět u stolu, ukazovat divákům nějaké karetní kouzlo a pak najednou vyskočit, stůl někam odhodit (:-) a začít rozřezávat svou asistentku, kterou pak opět zcelíte. Tím byste spojili naprosto odlišná kouzla dvou skupin: karetní kouzlo a iluzi s živou osobou. Proto tato stránka přináší základní informace o jednotlivých oborech současné magie, které je nezbytně nutné znát, jestliže chceme pořádat své kouzelnické vystoupení.

 

Mikromagie

 Jedná se o magii malých forem, kdy kouzelník sedí u stolu v přímé blízkosti diváků. V USA a Velké Británii se tomuto druhu magie říká Close Up Magic. Pokud se rozhodneme, že náš program bude mikromagický, je vhodné mít na židli vedle sebe kufřík, kde budou všechna kouzla uložena a kam je také ihned po předvedení budeme pečlivě ukládat, aby si je divák nemohl prohlížet a odhalit tak jejich podstatu. Dále je pak také dobré mít na stole podložku (např. plsť nebo jiný podobný materiál). Ta nám zajistí, že se nám např. nebudou karty a jiné předměty volně klouzat po stole a navíc je vhodná i z estetických důvodů. Do oboru mikromagie patří:

a) Karetní kouzla

b) Kouzla s mincemi

c) Kouzla se zápalkami

d) Kouzla na uhádnutí myšlených čísel apod.

 

Salonní kouzla 

Salonní kouzla jsou na úrovni mezi mikromagií a velkými jevištními kouzly. Jsou to kouzla, která již musí být předváděna s jistým odstupem od diváka a většinou je již kouzelník také předvádí vestoje. Nemusíte však být nutně v nějakém salonu, ale bohatě vám postačí prostředí vašeho pokoje, kde do jedné části umístíte židle pro diváky a v druhé části pak budete čarovat. Patří sem tedy všechna kouzla, u kterých musíte stát a být dál od diváka. u těchto kouzel musíte npříklad palmovat (tajně ukrývat) různé předměty v ruce, vaše rekvizity jsou určitým způsobem "upravené" a podobně. Typickým salonním kouzlem je například i Stuhové trio (viz kouzelnická příručka Magik) nebo zmizení šátečku či levitující karty.

 

Jevištní kouzla 

Máte-li možnost a chcete-li vystupovat přímo na jevišti, je nezbytné tomu přizpůsobit i svá kouzla. Měla by to být kouzla s různými velkými rekvizitami a pomůckami. Ideálně se do tohoto prostředí hodí kouzla:

a) se šátky

b) s květinami

c) iluze - přemisťování, mizení či rozřezávání osob

Mezi jevištními a salonními kouzly však většinou nebývá žádná pevná hranice. Kouzla, která můžete předvádět na jevišti i na oslavě , naleznete v příručce Magik (viz Menu)!